MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Salt and pepper cellars 10381014
*
nr 1038 1014
Pierre Forsell
(1925-2004), Sverige
Pierre Forsell, Gense, height: 9-11 cm,
SALT AND PEPPER CELLARS, Pierre Forsell, Gense, höjd: 9-11 cm
Pierre Forsell, Swedish formgivare born 1925, dead 2004.
Estimate:
500
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday May 16 2016
at 19:55:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 23:15:36
1
200 kr
25/4 12:24:44
2
Vinnande bud
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Pierre Forsell
Pierre Forsell, Swedish formgivare born 1925, dead 2004.
Read more about Pierre Forsell
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gense pepparkar pierre forsell salt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7114 Ask
with lid, Lack med pärlemo. Length: 35 cm, width: ..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:13
-
7173 MEDAL
Austria, 18k / förgylld brons, enamel. Diameter: 3..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:24
-
7059 JEWEL CASE
lacquer work, Hongkong. Length: 30 cm. Width: 21 c..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:37
*
Pierre Forsell
Pierre Forsell, Swedish formgivare born 1925, dead 2004.
Read more about 50/60-tal
Read more about Pierre Forsell
nr 1038 1014
Pierre Forsell
(1925-2004), Sverige
Pierre Forsell, Gense, height: 9-11 cm,
SALT AND PEPPER CELLARS, Pierre Forsell, Gense, höjd: 9-11 cm
Pierre Forsell, Swedish formgivare born 1925, dead 2004.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday May 16 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/4 23:15:36 | 1 | 200 kr |
25/4 12:24:44 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Pierre Forsell
Pierre Forsell, Swedish formgivare born 1925, dead 2004.Read more about Pierre Forsell
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gense pepparkar pierre forsell salt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7114 Ask
with lid, Lack med pärlemo. Length: 35 cm, width: ..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:13 -
7173 MEDAL
Austria, 18k / förgylld brons, enamel. Diameter: 3..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:24 -
7059 JEWEL CASE
lacquer work, Hongkong. Length: 30 cm. Width: 21 c..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:37